Հայաստանից բացի ևս մեկ երկիր է հետաքրքրություն ցուցաբերել հնդկական արտադրության Akash-1S զենիթահրթիռային համալիրների նկատմամբ, գրում է հնդկական Defence.in կայքը։
Նշվում է, որ մոտ 96 տոկոսով տեղական արտադրության այս համալիրի համար Հնդկաստանը բանակցություններ է վարում երկրորդ գնորդի հետ, սակայն, չի բացահայտվում, թե դա որ երկիրն է։
Նշվում է նաև, որ Հայաստանի հետ 720 միլիոն դոլար արժողությամբ Akash-1S-ի արտահանման հաջող գործարքը նշանակալի ձեռքբերում էր Հնդկաստանի համար՝ նպաստելով նրա պաշտպանական տեխնոլոգիաների նկատմամբ միջազգային վստահությանը։
Akash-1S-ը, որը միջին հեռահարության ցամաք-օդ հրթիռային համակարգ է, որն ունակ է խոցել թիրախները 25 կմ շառավղով՝ հայտնաբերելով թշնամական ինքնաթիռները մեծ հեռավորությունների վրա։ Akash-1S-ը Akash համակարգի կատարելագործված տարբերակն է, որը հագեցած է բարելավված որոնման տեխնոլոգիայով՝ թիրախների ավելի արդյունավետ հայտնաբերման և ոչնչացման համար։ Համալիրը կարող է գործել բարդ պայմաններում՝ մեծ բարձրություններում, ցածր ջերմաստիճանների ժամանակ։
Նշվում է, որ Akash-1S-ի նոր տարբերակը կարող է խոցել ինքնաթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր, ուղղաթիռներ և անգամ բալիստիկ հրթիռներ։ Նշվում է նաևմ որ համալիրի միակ թերությունն ավելի մեծ հեռահարության հրթիռի բացակայությունն է, որը մշակման փուլում է։
Ավելի վաղ հնդկական The Economic Times-ը գրել էր, որ Հայաստանը հրթիռներ, ռեակտիվ արկեր և զինամթերք կգնի Հնդկաստանից, զենքի արտահանման խոշոր պայմանագիր է կնքվել։ Նշվում էր, որ Հնդկաստանը Հայաստան կարտահանի նաև Pinaka համազարկային ռեակտիվ համակարգեր, հակատանկային հրթիռներ։ Այնուհետև հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը ռազմական կցորդ կունենա Հնդկաստանում։