Լիբանանի նորընտիր նախագահ Ժոզեֆ Աունը Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի հետ հանդիպման ժամանակ կարևորել է հայ համայնքի ակտիվ մասնակցությունը կազմվելիք կառավարությանը և երկրի վերականգնման գործընթացին։
Արամ Ա-ն իր ելույթում ընդգծել է, որ Աունի ընտրությամբ Լիբանանի պատմության նոր էջ է բացվում, հայտնում է կաթողիկոսարանի մամուլի ծառայությունը։
Արամ Ա–ն ներկայացրել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը՝ ներքին ու թեմական կառոյցներով:
«Լիբանանի համար այս դժվարին ժամանակներում նախագահի ջանքերը պետք է դիտարկել որպես ազգի փրկությանն ուղղված առաքելություն», - ասել է Արամ Ա-ն։
Հանդիպման ավարտին Արամ Առաջինն ու Լիբանանի խորհրդարանի պատգամավոր, ՀՅԴ առաջնորդ Հակոբ Բագրատունին առանձնազրույց են ունեցել պետության ղեկավարի հետ նոր կազմվող կառավարության կազմի վերաբերյալ։
Բեյրութի առաջին հայկական եկեղեցին՝ Սբ. Նշանը, կառուցվել է 1851-ին, այժմ գործում են հայ առաքելական 8, կաթոլիկ՝ 4 և ավետարանական՝ 4 եկեղեցիներ, որոնց կից կան կիրակնօրյա դպրոցներ։ Առաջին հայկական դպրոցը բացվել է 1859-ին։ Ներկայումս (2003) գործում են մոտ 25 դպրոցներ, արհեստագիտական վարժարաններ, Համազգային հայագիտական բարձրագույն հիմնարկը, Հայկազյան համալսարանը։