Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 22–ին ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտնել է, թե ինչու է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատումը շարունակվում հյուսիսային հատվածից:
Նա հավելել է, որ հյուսիսային հատվածից սահմանազատման շարունակելու որոշումը հիմնավորված է, քանի որ այդ հատվածում արդեն կան մի քանի հատվածական սահմանազատումներ:
«Կիրանցի հատվածի մի մասն է սահմանազատված: Ունենք սահմանազատված կտորներ, որոնք անվտանգության երաշխիք են: Մենք ուզում ենք այդ կտորները դարձնել մոնոլիտ, ամբողջական, որ հատվածական չլինի»,– նշել է նա:
Արձագանքելով ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի այն դիտարկմանը, որ ավելի տրամաբանական կլիներ սահմանազատման աշխատանքները սկսել հարավային հատվածից՝ նա ասել է, որ չի կարելի որևէ տարբերակ որակել վատը:
«Բայց ՀՀ պետական սահմանի այնպիսի հատված չկա, որ մենք ասենք՝ չենք սահմանազատում, մեզ սահմանի ուրիշի հատված է պետք»,– ասել է նա: