ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, անդրադառնալով «Եվրոպական Միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրինագծի քննարկումներին, ասել է կողմնորոշումը դեպի ԵՄ Երևանի ինքնիշխան իրավունքն է։
Պեսկովը հավելել է, որ կարևոր է հասկանալ, թե որքանով է այս ցանկությունը փոխադարձ, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Հավանաբար, Հայաստանում կան որոշակի քաղաքական ուժեր, որոնք, առանց հստակ ըմբռնելու, թե արդյոք Եվրամիությունը շահագրգռված է դրանում, կարծում են, որ կողմնորոշումը դեպի Եվրամիություն, լրացուցիչ առավելություններ կտա երկրին և ժողովրդին։ Դա Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է»,– ընդգծել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Նա հավելել է, որ «թե հայերը, թե մյուսները, պետք է հասկանան՝ որքանով է այս ձգտումը փոխադարձ, և ինչպես են դրան վերաբերվում եվրոպացիները»։