Փետրվարի 12-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանի Վերին պալատում տեղի է ունեցել Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Արման Խաչատրյանի հանդիպումը Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ, որի ընթացքում ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ ՀՀ մոտեցումները, հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Նա նաև խոսել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային ճշգրտումների ընթացքի, ինչպես նաև տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին՝ Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակում։
Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի Սենատին, մասնավորապես՝ նախագահ Ժերար Լարշեին և պալատի անդամներին՝ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հարցերին մշտապես ուշադրություն դարձնելու, ինչպես նաև անսակարկ աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Հայաստանի դեսպանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի Սենատի կողմից, ի նպաստ Հայաստանի և հայ ժողովրդի, մի շարք բանաձևերի ընդունումը, համաժողովների ու քննարկումների կազմակերպումը, հայ ժողովրդի համար դժվար ժամանակաշրջանում Սենատի նախագահի ու անդամների՝ Հայաստան կատարած այցերը։
Սենատորների խնդրանքով Խաչատրյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի երկկողմ օրակարգին՝ ընդգծելով բարձր մակարդակի կանոնավոր շփումները, ռազմավարական գործընկերության խորացումը, ինչպես նաև պաշտպանության, տնտեսության և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը։
Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամները, ի դեմս խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դեվինազի, վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ նպաստելու հայ-ֆրանսիական բարեկամության ամրապնդմանը և Հայաստան-Ֆրանսիա գործընկերության զարգացմանը։ Դեսպան Խաչատրյանը պատասխանել է սենատորների հարցերին։