Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ հանդիպմանը տեղեկացրել է, թե ինչպես է ընթանում Ադրբեջանի և ՀՀ միջև խաղաղ գործընթացը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջան-Թուրքիա դաշնակցային հարաբերությունների քաղաքական, տնտեսական և տրանսպորտային-հաղորդակցական ասպեկտները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի կարևոր հարցերը։
Շեշտվել է տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպություններում, այդ թվում՝ Թյուրքական պետությունների կազմակերպությունում, ՄԱԿ-ում, Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում և այլ հարթակներում համատեղ գործունեության և փոխադարձ աջակցության անհրաժեշտությունը։
Բայրամովը թուրք գործընկերոջը ներկայացրել է տարածաշրջանային իրադրությունը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 31–ի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ Հայաստանը հստակ առաջարկներ է արել Ադրբեջանին և սպասում է դրանց պատասխանին։ Ըստ նրա՝ էժան և իրատեսական տարբերակը Մեղրիի երկաթուղիով Ադրբեջանից Նախիջևան և հակառակ ուղղությամբ տարբերակն է։ Նա նաև առաջարկել է երկաթուղային հաղորդակցություն Երասխից Նախիջևանի տարածքով Մեղրի և հակառակ ուղղությամբ։