Ամերիկացի միլիարդատեր b>Իլոն Մասկի արհեստական բանականության ընկերությունը՝ xAI-ը, ներկայացրել է իր նորագույն մոդելը՝ Grok 3-ը՝ այն դիրքավորելով որպես հզոր մրցակից ոլորտում։ Մասկի X հարթակում ուղիղ հեռարձակված միջոցառման ընթացքում ընկերության ներկայացուցիչները նշել են, որ Grok 3-ը գերազանցում է Google-ի Gemini-ին, OpenAI-ի GPT-4o-ին, Anthropic-ի Claude 3.5-ին և DeepSeek-ի V3-ին մաթեմատիկայի, գիտության և կոդավորման ցուցանիշներով։ Սակայն այն դեռևս համեմատելի չէ OpenAI-ի o3-mini-ի և DeepSeek R1-ի հետ։
Նոր մոդելն առաջարկում է մի շարք բարելավված հնարավորություններ, ներառյալ «խորքային որոնում» վեբ որոնման գործիքը, առցանց խաղերի կոդավորման հնարավորություն և «մեծ ուղեղ» ռեժիմ՝ բարդ խնդիրների լուծման համար։ Grok 3-ն անմիջապես հասանելի է X-ի «Premium+» 40 դոլար արժողությամբ բաժանորդագրության շրջանակներում, ինչպես նաև Grok-ի առանձին հավելվածի կամ կայքի միջոցով բաժանորդագրվող օգտատերերի համար, հայտնում է CNN-ը։
Grok 3-ի թողարկումը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ արհեստական բանականության ոլորտում մրցակցությունը շարունակաբար աճում է, և խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունները մեծ ներդրումներ են կատարում տվյալների կենտրոններում՝ առավել հզոր մոդելներ ստեղծելու համար։ Արդյունաբերության առաջնորդները կարծում են, որ ԱԲ-ն էականորեն կփոխի աշխատելու, շփվելու և համացանցում կողմնորոշվելու ձևերը՝ ներառյալ ավանդական որոնողական համակարգերի և կոդավորման գործընթացների վերափոխումը։
Միևնույն ժամանակ, ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերությունները բախվում են նոր մրցակցության Չինաստանի DeepSeek ընկերության կողմից, որի R1 մոդելը կասկածի տակ է դրել Սիլիկոնյան հովտի ԱԲ ենթակառուցվածքային ներդրումների արդյունավետությունը։ Մասկի խոսքով՝ Grok 3-ը մշակվել է xAI-ի նախորդ մոդելի՝ Grok 2-ի համեմատ տասն անգամ ավելի մեծ հաշվարկային հզորությամբ՝ շնորհիվ Թենեսի նահանգում կառուցված նոր տվյալների կենտրոնի։
Մասկը Grok 3-ը բնութագրել է որպես «բետա» թողարկում՝ նշելով, որ այն սկզբնական շրջանում կարող է ունենալ որոշ թերություններ։
«Սկզբում որոշ անկատարություններ կդիտվեն, բայց մենք արագ կբարելավենք այն», - ասել է նա։
Նա նաև հայտնել է, որ շուտով կգործարկվի «ձայնային ռեժիմ»՝ նման ChatGPT-ի զրույցային հնարավորություններին։
Բացի տեխնոլոգիական նախաձեռնություններից, Մասկը նաև ընդլայնում է իր ազդեցությունը քաղաքականության ոլորտում։ Վերջերս նա նշանակվել է «հատուկ պետական աշխատող» Դոնալդ Թրամփի վարչակազմում, ինչպես նաև ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում ԱԲ ոլորտում։ Անցած շաբաթ նա գլխավորել է ներդրողների խումբ, որը 97 միլիարդ դոլար առաջարկել է OpenAI-ի համար՝ շարունակելով իր մրցակցությունը OpenAI-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Սեմ Օլթմանի հետ։ Ընկերության խորհուրդը մերժել է առաջարկը։ Մասկը քննադատել է OpenAI-ին՝ պնդելով, որ այն հեռանում է իր սկզբնական ոչ առևտրային առաքելությունից և կոչ է արել ընկերությանը ավելի բացել իր տեխնոլոգիաները։