«Կասկադ մշակութային հանգույց» ճարտարապետական նախագծի իրականացման համար 20 մլրդ 46 մլն դրամի ներդրում կարվի. կայացել է իրավունքի շնորհման բաց մրցույթը: Հաղթողը 4 ընկերություններից բաղկացած կոնսորցիում է, որի անունից հանդես է գալու «Ջի Թի Բի դիվելոփմենթ» ՍՊԸ-ն։
Նախագիծն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտել 5 տարում, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Ծրագիրը նախատեսում է «Կասկադ» համալիրի անավարտ հատվածի կառուցում՝ ապահովելով մշակութային կոթողի ամբողջական, ավարտուն տեսքը և համալիրի կապը Հաղթանակի 50-ամյակի հուշարձանի հետ: Աշխատանքներն իրականացվելու են ֆրանսիացի հեղինակավոր ճարտարապետ Ժան-Միշել Վիլմոտի ներկայացրած էսքիզի և դրանից բխող նախագծի հիման վրա:
Կստեղծվեն մոտ 1000 հոգու համար նախատեսված համերգասրահ, ժամանակակից արվեստի նոր թանգարան, արվեստանոցներ, ժամանցի և հանգստի գոտիներ: Կառուցված բոլոր շինությունները, որոնք հագեցած են լինելու տեխնիկական անհրաժեշտ միջոցներով ու ենթակառուցվածքներով, ծրագրի ավարտին փոխանցվելու են համայնքին՝ որպես համայնքային սեփականություն:
«Կասկադ» համալիրի վերակառուցման աշխատանքներին զուգահեռ ներդրող ընկերությանը հնարավորություն է տրվելու «Կասկադի» աջակողմյան հատվածում կառուցել բազմագործառութային համալիր, որի նախագիծը կկազմի և ճարտարապետական լուծումները կտա Ժան-Միշել Վիլմոտը՝ համալիրի և «Կասկադի» գոյություն ունեցող ու վերակառուցվող հատվածների և առկա միջավայրի միջև ներդաշնակությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը հաշվի առնելով:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, անդրադառնալով հարցին, ասել է, որ ֆինանսական դժվարությունների պատճառով անավարտ մնացած Կասկադի վերին հատվածը «մնացել էր չկառուցված, դատարկ, աղբահավաքման կենտրոն», հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով՝ այս հատվածի զարգացման համար տարբեր ֆորմատներով քննարկվել են մի շարք նախագծեր։
«Մի բանում համոզվել եմ, որ Կասկադ համալիրի վերաբերյալ ճարտարապետական հանրույթի միջև չկա մեկ կարծիք, կոնսենսուսային լուծում և դա է եղել պատճառը, որ երկու միջազգային նախագծերը դրվել են հանրային քվեարկության»,- նշել է Ավինյանը՝ հավելելով, որ նախագծերից մեկը պատկանել է Դևիդ Հոթսենին, իսկ մյուսը՝ Ժան Միշել Վիլմոտին։
Քաղաքապետի փոխանցմամբ՝ քվեարկության արդյունքում հաղթող է ճանաչվել Ժան Միշել Վիլմոտի նախագիծը, որը ներկայացվել է մրցույթի։
Ավինյանը նաև նշել է, որ այս հատվածի կառուցման համար Երևանի քաղաքապետարանը ֆինանսական միջոցներ չի հատկացնելու, քանի որ շինարարությունը կիրականացվի քաղաքապետարանի համար, իսկ հետագայում տարածքները կտրամադրվեն կառուցապատման նպատակով։