ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է խաղաղության պայմանագրի բանակցություններին՝ նշելով, որ 15 հոդված համաձայնեցվել է տարիների ջանքերի արդյունքում, սակայն դեռևս երկու կետ մնում է չհամաձայնեցված։
«Վերջին երկուսը դեռևս չի հաջողում, բայց Հայաստանը շարունակելու է աշխատել այն ուղղությամբ, որ կարողանանք վերջնականացնել այս երկու հոդվածը ևս։ Հիմա մենք քննարկումներ ենք իրականացնում, և երբ պատրաստ լինենք, կուղարկենք մեր պատասխանը»,–ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Գրիգորյանը հավելել է, որ և մենք, և ադրբեջանական կողմը հրապարակային խոսել են այդ մասին։
«Հարցերից մեկը վերաբերում է երրորդ ուժերի ներկայությանը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, ինչպես նաև, այսպես կոչված, դիվանագիտական պատերազմի ավարտին»։
Նա ընդգծել է, որ փաստաթղթում դիտորդական առաքելության մասին հատուկ նշում չկա, այլ միայն ընդհանուր ձևակերպում է առկա երրորդ ուժերի ներկայության վերաբերյալ։
«Սա կարող է վերաբերել նաև Եվրամիությանը, բայց կոնկրետ ԵՄ դիտորդական առաքելության մասին որևէ խոսք չկա խաղաղության պայմանագրում»,- ասել է նա։
Հարցին, թե ինչ է պահանջում Ադրբեջանը, Գրիգորյանը պատասխանել է, որ այստեղ պահանջի հարց չէ։
«Այստեղ մոտեցումները, ինչպես բանակցություններում լինում է հաճախ, տարբեր են և լուծում չեն գտել մինչև այս պահը»,–ասել է նա։