Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 20–ին ընդունել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուին, ով ժամանել է Հայաստան՝ տարածաշրջանային այցի շրջանակում։
Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն նշել է, որ Հարավային Կովկասն ունի ռազմավարական նշանակություն ԵԱՀԿ-ի համար, և կառույցը շարունակելու է իր մասնակցությունն ունենալ խաղաղության հաստատման գործընթացում։ Նա ընդգծել է տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության ուղղությամբ արվող քայլերն ու նախաձեռնությունները։
Փաշինյանը ողջունել է ԵԱՀԿ բարձրաստիճան ներկայացուցչի այցը՝ այն գնահատելով որպես արդյունավետ հարթակ երկկողմ համագործակցային հարցերն ու օրակարգը քննարկելու համար։ Վարչապետը կարևորել է ԵԱՀԿ-ի հետ շարունակական ու խորացված երկխոսությունն ու բարձր է գնահատել փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ զրուցակիցները այս համատեքստում հույս են հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կկայանա հնարավորինս կարճ ժամանակում։ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները՝ ընդգծելով, որ կառավարության առաջնահերթություններից է խաղաղության օրակարգի իրականացումը։
Իր խոսքում Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն ընդգծել է, որ ներկայումս գոյություն ունեն իրական հնարավորություններ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար և կարևորել է դրանց լիարժեք իրագործումը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը մտքեր են փոխանակել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ կարևոր թեմաների շուրջ։