ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցությունն է հայտնել Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի մահվան կապակցությամբ։ Նա գրառում է արել X-ի էջում։
«Խորապես վշտացած եմ Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի մահվան կապակցությամբ։ Նորին Սրբությունը բացառիկ առաջնորդություն դրսևորեց արդար և խաղաղ աշխարհի կերտման գործում, ինչը երբեք չի մոռացվի։ Իմ խորին ցավակցությունն եմ հայտնում ամբողջ աշխարհի հավատացյալներին՝ այս մեծ կորստի համար»,-գրել է նա։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ևս ցավակցություն է հայտնել Ֆրանցիսկոս պապի մահվան կապակցությամբ։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Ես միանում եմ ամբողջ աշխարհի մարդկանց, որոնք սգում են Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի մահը: Նա բազմաթիվ հայերի սրտերը միավորեց հայկական ժառանգության ճանաչմամբ, մարդասիրական գործին նվիրվածությամբ և անջնջելի հիշողություն թողեց 2016 թվականին Հայաստան կատարած իր այցից։
Թող նրա ժառանգությունն առաջնորդի մեզ դեպի ավելի խաղաղ աշխարհ, ինչպես արտահայտվել է նրա՝ Զատկի առթիվ վերջին ուղերձում»,-նշված է ՀՀ ԱԳ նախարարի գրառման մեջ։
Պապը 88 տարեկան էր։ Փետրվարին նա հոսպիտալացվել էր և բուժում էր անցնում Հռոմի «Ջեմելլի» կլինիկայում՝ բրոնխիտի բուժման նպատակով։ Բուժման ընթացքում նրա մոտ զարգացել է երկկողմանի թոքաբորբ։ Հիվանդանոցում անցկացրած հինգ շաբաթների ընթացքում Ֆրանցիսկոսը կրել է չորս շնչառական ճգնաժամ, որոնցից երկուսը սպառնալիք են հանդիսացել նրա կյանքին։
Մարտի 23-ին դուրս գրվելուց հետո Պապը միայն մեկ անգամ է հրապարակավ հայտնվել, սակայն շարունակել է սահմանափակ կատարելու իր պարտականությունները՝ ընդունելով հյուրեր։ Նրանց թվում են եղել Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ը, ում նա ընդունել է ապրիլի սկզբին, ինչպես նաև ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, որը Պապին այցելել է Սուրբ Շաբաթ օրը։
Զատկի պատարագը տեղի է ունեցել առանց Ֆրանցիսկոս պապի մասնակցության՝ նա դուրս է եկել պատշգամբ, սակայն Սուրբ Պետրոսի հրապարակում պատարագը մատուցել է կարդինալ Անջելո Կոմաստրին։