1 մայիսի 2025 - 12:18 AMT
Եվրասիական տնտեսական միությունն ունի միջազգային իրավական գործիքներ, որոնք նախատեսված են անդամ պետությունների շահերը պաշտպանելու համար այն դեպքում, եթե Հայաստանը խախտի միության պայմանագրի դրույթները: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին վարչության տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը։
«Եթե Երևանը, այնուամենայնիվ, ձեռնարկի քայլեր, որոնք հակասում են ԵԱՏՄ օրենսդրությանը, ինչը, ինչպես մենք ենք ակնկալում, տեղի չի ունենա, ըստ էության խախտելով ԵԱՏՄ պայմանագիրը, ապա մենք ունենք անհրաժեշտ միջազգային իրավական մեխանիզմներ՝ միության մնացած անդամ պետությունների շահերը պաշտպանելու համար», – ասել է Աղասանդյանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ Հայաստանը երբեք, ո՛չ հրապարակայնորեն, ո՛չ երկկողմ շփումներում, չի հայտնել ԵԱՏՄ պայմանագրից դուրս գալու մտադրություն։ Ընդհակառակը՝ երկիրը շարունակում է ակտիվ մասնակցություն ունենալ միության շրջանակներում ընթացող բանակցություններին, ինչը վկայում է իր հետաքրքրվածության մասին՝ խորացնելու եվրասիական ինտեգրումը։
Ավելի վաղ ՌԴ ներկայացուցիչները նշել են, որ ԵԱՏՄ կայունությունը կախված է նրանից, թե անդամ երկրներն ինչքանով են հավատարիմ մնում ստանձնած պարտավորություններին։ Չնայած Հայաստանին՝ ԵՄ-ի հետ սերտացման միտումներին, ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու ուղղությամբ պաշտոնական քայլեր չեն արձանագրվել։ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչները հույս են հայտնել, որ Հայաստանի հետ ԵԱՏՄ շրջանակներում շարունակվելու է կառուցողական երկխոսությունը։