Տիրանայում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը։ Զրուցակիցներն ընդգծել են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ակտիվ զարգացումը՝ մատնանշելով, որ բարձր մակարդակի շփումները և կառուցողական քաղաքական երկխոսությունը նպաստել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում գործակցության ընդլայնմանը։
Հատուկ շեշտվել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը՝ ընդգծելով անհրաժեշտ շարունակական և համառ քայլերի իրականացումը։
Մակրոնն իր խոսքում ընդգծել է. «Ֆրանսիան վճռականորեն աջակցում է խաղաղ գործընթացին՝ նշելով, որ կայունությունն ու անվտանգությունը Հարավային Կովկասում կենսական նշանակություն ունեն ընդհանուր տարածաշրջանային համագործակցության համար»:
Նրանք անդրադարձ են կատարել երկկողմ կապերի օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի, ինչպես նաև դիտարկել են տարածաշրջանային ու միջազգային գործընթացները։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, ինչպես նաև մեր երկրում ժողովրդավարության բարեփոխումների օրակարգի առաջմղման հարցերին։