ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մայիսի 30-ին ներկա է գտնվել Լեհաստան-Հայաստան գործարար համաժողովին, որը նախաձեռնել է Enterprise Armenia հիմնադրամը։ Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ նախարարը շեշտել է նման ֆորումների կարևորությունը՝ տնտեսվարողների միջև գործակցության ամրապնդման և նոր գործընկերությունների ձևավորման տեսակետից։
«Այս համաժողովը նոր էջ է բացում, ինչպես երկկողմ տնտեսական համագործակցության, այնպես էլ Հայաստանի և Լեհաստանի միջև շարունակաբար զարգացող հարաբերությունների պատմության մեջ։ Այդ հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ վստահության, ընդհանուր շահերի և միասին ավելի լավ ապագա կերտելու խորացող հանձնառության վրա»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Նա նաև ընդգծել է Հայաստանի կողմից վերջին տարիներին արված կայուն քայլերը՝ ուղղված ներդրումային միջավայրի բարելավմանը, տնտեսական կառավարման համակարգերի արդիականացմանը և գլոբալ շուկաների հետ ինտեգրմանը։
Այս համատեքստում նախարարը ընդգծել է, որ համաժողովին Լեհաստանի բիզնեսների մասնակցությունը հիմնական ոլորտներում՝ արդյունաբերություն, էներգետիկա, տեխնոլոգիա, ենթակառուցվածքներ, շինարարություն և գյուղատնտեսություն, լիովին համապատասխանում է Հայաստանի ազգային զարգացման առաջնահերթություններին:
«Սրանք այն ոլորտներն են, որտեղ մենք տեսնում ենք ներդրումների, նորարարության և փոխշահավետ համագործակցության մեծ ներուժ»,- հավելել է նա:
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որն արտացոլում է Հայաստանի հանձնառությունը՝ վերաբացել տրանսպորտային ուղիները և դիրքավորել Հայաստանը որպես հարևան շուկաներ տանող անվտանգ և արդյունավետ դարպաս:
Հայաստանի և Լեհաստանի գործարարները քննարկել են համագործակցության հնարավորությունները՝ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում։