6 հունիսի 2025 - 11:49 AMT
ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը հայտարարել է, որ Հայաստանը ցուցադրաբար չի վճարում անդամավճարները ՀԱՊԿ-ին՝ դրանով ցույց տալով կազմակերպության շրջանակներում համագործակցության դադարեցումը։ Նա նշել է, որ Երևանը ձգտում է վերակողմնորոշվել դեպի Արևմուտք՝ միաժամանակ պահպանելով տնտեսական կապերը Ռուսաստանի և Եվրասիական միության այլ երկրների հետ։
«Ես կարծում եմ, որ անդամավճարների չվճարումը ամենակարևոր պատճառը չէ՝ քննարկելու Հայաստանի իրական մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Պարզ է, որ նրանք դիտավորյալ չեն վճարում անդամավճարները, քանի որ ամբողջությամբ դադարեցրել են համագործակցությունը ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, սակայն միաժամանակ շարունակում են մնալ Եվրասիական միությունում և, ավելին, փորձում են ապացուցել իրենց բնակչությանը, դրա այն մասին, որը մտահոգ է այդ հարցում, որ հնարավոր է դուրս գալ ռազմական և քաղաքական համագործակցությունից Ռուսաստանի հետ, վերաուղղորդվել դեպի Արևմուտք, սակայն միաժամանակ վայելել տնտեսական կապերի և տնտեսության զարգացման հաճույքները՝ հիմնված այդ տնտեսական կապերի վրա Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի ու Եվրասիական միության այլ երկրների հետ», — ասել է նա, գրում է Gazeta.ru-ն։
Զատուլինը հավելել է, որ Հայաստանի ճակատագիրը և ուղղվածությունը կորոշվեն 2026-ի ընտրություններում՝ հույս հայտնելով, որ ժողովուրդը հարցեր կուղղի կառավարությանը, որը, նրա խոսքով, «ամեն ինչ դավաճանել է»։
«Իհարկե, հասունանում է քննարկում այն մասին, թե ուր է գնում Հայաստանը։ Այս քննարկումը ակնհայտորեն խորքային բնույթ ունի, և Հայաստանի ճակատագիրը և արտաքին քաղաքական ուղղությունը չեն որոշվի այլ կերպ, քան հաջորդ տարվա ընտրությունների արդյունքում։ Ես շատ հույս ունեմ, որ վերջապես Հայաստանում հարցեր կուղղեն կառավարությանը, որը ամեն ինչ պարտվել է, ամեն ինչ հանձնել է, ամեն ինչ դավաճանել է և շարունակում է մնալ կառավարություն», -կարծում է նա։
Հունիսի 5-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտնել էր, որ Հանրապետությունը չի վճարել 2024 թվականի անդամավճարը ՀԱՊԿ-ին։ Մինչ այդ Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանը մինչև 2025 թվականի վերջը չվճարի իր անդամավճարները ՀԱՊԿ-ի բյուջե, կազմակերպության անդամ երկրները «կարող են դիտարկել տարբեր սցենարներ»։
Ավելի վաղ Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը իր զեկույցում քիչ հավանական էր համարել, որ 2025 թվականին Երևանը կվերսկսի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։