11 հունիսի 2025 - 18:13 AMT
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հայտարարել է, որ մոտ ժամանակներում նախատեսված է անցկացնել մրցույթ՝ երկու փոքր ջրամբարի կառուցման համար, որոնցից մեկը տեղակայված է լինելու Վայոց Ձորի Ելփին գյուղի մերձակայքում, իսկ մյուսը՝ Արագածոտնի մարզում՝ Քասախ գետի վրա։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ անցած տարում այս ջրամբարների կառուցման նպատակով արդեն կազմվել են նախագծեր և տեխնիկատնտեսական հիմնավորումներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա հավելել է, որ երեք այլ փոքր ջրամբարների համար՝ Գեղարքունիքի մարզի Աստղաձորում և Լիճքում, ինչպես նաև Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքում, նախագծային փաստաթղթերը դեռ մշակման փուլում են։
Խոշոր ջրամբարների թեմային անդրադառնալով՝ Դավիթ Խուդաթյանը նշել է, որ Արարատի մարզի Վեդու ջրամբարում շինարարությունն ավարտված է, սակայն այն դեռ շահագործման չի հանձնվել։
Ինչ վերաբերում է Շիրակի մարզի Կապսի ջրամբարի շինարարությանը, ապա, ըստ Խուդաթյանի, կապալառու ընկերությունը աշխատանքները ուշացրել է, և նախարարությունը այժմ քննում է նրա հետ համագործակցությունը շարունակելու նպատակահարմարությունը։
Կապսի ջրամբարի շինարարությունը սկսվել է 1985 թվականին, 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժից հետո շինարարության տեմպերը թուլացվել են և 1993 թվականին ամբողջությամբ կասեցվել։ Այժմ ավազանի մակերեսի 280 հա–ն կառուցված է, նախագծով նախատեսվում է հասցնել 430 հա–ի։