16 հունիսի 2025 - 11:20 AMT
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Թեհրանը օրինական իրավունք ունի օգտվելու միջուկային էներգիայից և կատարելու հետազոտություններ այդ ոլորտում։
«Մենք իրավունք ունենք օգտագործել ատոմային էներգիան և (կատարել - խմբ.) հետազոտություններ (միջուկային ոլորտում - խմբ.)՝ հանուն հասարակության բարօրության։ Ոչ ոք իրավունք չունի այդ իրավունքը մեզնից խլել», — ասել է Փեզեշքիանը պետական «IRIB» հեռուստառադիոն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նաև ընդգծել է, որ Իրանը երբեք չի ձգտել ռազմական բախման և հորդորել է քաղաքացիներին համախմբվել արտաքին ճնշումների պայմաններում։ Նախագահի խոսքով՝ ԱՄՆ–ն խախտել է միջազգային իրավունքը՝ թույլ տալով Իսրայելին հարձակվել Իրանի վրա։