16 հունիսի 2025 - 13:47 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջին օրերին «վետո» է դրել Իսրայելի առաջարկին` սպանելու Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեիին։ Այդ մասին հունիսի 15-ին հայտնել է Reuters-ը՝ երկու ամերիկացի պաշտոնյաների վրա հղումով։
«Արդյո՞ք իրանցիները սպանե՞լ են առնվազն մեկ ամերիկացու: Ոչ։ Մինչ նրանք դա չեն անի, մենք անգամ չենք խոսի քաղաքական ղեկավարության հետապնդման մասին», –ասել է ԱՄՆ վարչակազմի բարձր դիրք ունեցող ներկայացուցիչը՝ իր անունը չհրապարակելու պայմանով, գրում է Meduza-ն։
Աղբյուրների համաձայն Իսրայելը հայտնել է, որ ունեցել է հնարավորությունը սպանելու Իրանի հոգևոր առաջնորդին, սակայն Թրամփը մերժել է այդ ծրագիրը։
Իսրայելի Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավար Ցախի Հանեգբին հայտարարել է, որ Reuters-ի հաղորդակցությունն այն մասին, որ ԱՄՆ-ը դրել է վետո Խամենեի սպանության վրա, «fake է՝ ֆեյք ֆեյքերի երկրից»։ Այս խոսքերը մեջբերել է լրագրող Ամիտ Սեգալը, ով մոտ է վարչապետի շրջապատին։
Իսրայելական պաշտոնյան հունիսի 14-ին ասել է The Wall Street Journal-ին, որ Ալի Համենեին «ապահովագրված չէ» հնարավոր հարձակումներից։ Պատասխանելով թերթի հարցին՝ պաշտոնյան նշել է, որ Իսրայելը չի բացառում իր ատոմային ծրագրի ոչնչացման հնարավոր բոլոր թիրախները, ներառյալ Համենեիին։
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն Fox News-ին մեկնաբանել է Reuters-ի պնդումները՝ ասելով, որ «կան բազմաթիվ սխալ հաղորդումներ խոսակցությունների մասին, որոնք երբեք չեն տեղի ունեցել», ուստի չի ցանկանում խորանալ այս թեմայում։
«Բայց կարող եմ ձեզ ասել, որ, իմ կարծիքով, մենք անում ենք այն, ինչ պետք է անենք, և կանենք այն, ինչ պետք է անենք։ Եվ կարծում եմ, որ Միացյալ Նահանգները գիտեն, թե ինչ է լավ նրանց համար», — ավելացրել է Նեթանյահուն (վերապատված է Reuters-ի կողմից)։
Իսրայելն Իրանի դեմ իրականացված հարվածների ընթացքում սպանել է բազմաթիվ բարձր դիրքի իրանցի զինվորականների։ Բացարձակ մեծամասնությամբ հիմնական գեներալները զոհվել են իրենց բնակարաններում, որոնց վրա իսրայելական ինքնաթիռները հասցրել են կետային հարվածներ։