16 հունիսի 2025 - 13:20 AMT
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ՑԱԽԱԼ) իրականացրել է գործողություն, որի ընթացքում սպանվել են Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապաններ կորպուսի՝ ԻՀՊԿ–ի հետախուզության ղեկավար Մոհամմադ Ղազեմին, և նրա տեղակալը Հասան Մոհակիքը։ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն Fox News -ի եթերում հաստատել է դա։
«Կարող եմ ասել, որ մի քանի րոպե առաջ, ոչնչացրել ենք ԻՀՊԿ հետախուզության ղեկավարին ու նրա տեղակալին»,–ասել է նա, գրում է Gazeta.ru-ն։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը պաշտոնապես հաստատել է կորպուսի հետախուզության ղեկավար Մոհամմադ Ղազեմիի մահը՝ իսրայելական հարվածների հետևանքով, հայտնում է Regnum–ը։
Հայտարարության համաձայն՝ նրա հետ միասին սպանվել են նրա երկու ամենամոտ զինակիցները՝ բարձրաստիճան հետախուզական սպաներ Հասան Մոհաքաքը և Մոհսեն Բաղերին։
Reuters-ի հաղորդման համաձայն՝ վերջին 4 օրվա ընթացքում Իրանում Իսրայելի հարվածներից 14 գիտնական է զոհվել, որոնք աշխատում էին միջուկային ֆիզիկայի ոլորտում։
Ավիահարվածների արդյունքում ոչնչացվել են ավելի քան 20՝ ԻՀՊԿ-ի բարձրաստիճան հրամանատարներ։
Իսրայելյան հիվանդանոցներ վերջին գիշեր դիմել է 385 մարդ, զոհերի թիվը հասել է 12–ի։ Հունիսի 13–ի դրությամբ զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 15։ Իրանում հայտնել են ավելի քան 220 զոհի մասին։