17 հունիսի 2025 - 12:10 AMT
Իրանա–իսրայելական հակամարտության պատճառով Չինաստանից Հայաստան նախատեսված նոր մուլտիմոդալ երթուղու գործարկման ժամկետները փոխվել են։ Այս մասին տեղեկացրել է Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Կարեն Իվանովը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նոր երթուղին, որը պիտի անցներ Ղազախստանի, Թուրքմենստանի և Իրանի տարածքով, նախատեսված էր գործարկել հունիս ամսին։
«Կողմերի միջև համաձայնագիր է ստորագրվել։ Նախատեսում էինք հունիսի 20-ից հետո գործարկել չինական Սիանից Երևան առաջին կոնտեյներային գնացքը։ Սակայն իրանա–իսրայելական հակամարտության սրացման ֆոնին առաքումը չեղարկվեց, քանի որ բեռը չի կարող հատել Իրանի տարածքը», - ասել է Իվանովը։
Նրա խոսքով, երթուղին մուլտիմոդալ է, այսինքն՝ ներառում է միաժամանակ ծովային և ցամաքային՝ բեռնատար փոխադրումներ։
Այս նախաձեռնության հեղինակը հայկական կողմն է, իսկ երթուղու տեխնիկական կազմակերպումը վերապահված է Ղազախստանին։ Ըստ ծրագրի՝ Չինաստանից մեկնող կոնտեյներային գնացքը հասնելու է Ղազախստան, այնուհետև՝ Թուրքմենստան, այնտեղից անցնելու է Իրանի տարածքով՝ հասնելով Ջուլֆայի կայարան-տերմինալ։ Այդտեղ բեռնարկղերն ապաբեռնաթափվելու են, իսկ ապրանքները բեռնատարներով հասցվելու են Երևան։
Տվյալ երթուղով բեռները Չինաստանից Հայաստան պետք է տեղափոխվեին մոտ 25 օրվա ընթացքում։ Չնայած ծովային փոխադրումներից ավելի թանկ լինելուն, այս տարբերակը տնտեսական տեսանկյունից ավելի շահավետ է, քան ավտոմոբիլային փոխադրումները։
Ներկայում Չինաստանից Հայաստան ապրանքների ներմուծումը իրականացվում է երկու հիմնական ճանապարհով՝ կամ ԱՄԷ-ի Դուբայով ու Իրանով՝ Բենդեր Աբբասի նավահանգստի միջոցով, կամ Աֆրիկայի շուրջ ծովային ճանապարհով՝ Միջերկրական ծով մտնելով Բարեհուսո հրվանդանի շրջանցմամբ։