ՌԴ Պետդումայի պաշտպանության հանձնաժողովի առաջին տեղակալ Ալեքսեյ Ժուրավլյովը («Հայրենիք» կուսակցություն) հայտարարել է, որ Եվրամիությունում Հայաստանը ոչ ոքի պետք չէ», իսկ արևմուտքով տարված իշխանությունները մոլորության մեջ են գցում ժողովրդին անդամակցության հեռանկարով։
Ժուրավլյովը նշել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Թուրքիա այցի շուրջ այնքան աղմուկ են բարձարցրել, կարծես նախկինում հայ ղեկավարները երբեք չեն այցելել այդ երկիր»,հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի նախկին նախագահները ժամանակին այցելել են Թուրքիա, իսկ Փաշինյանն ինքը այցելել է նաև 2022‑ին։
«Հայկական եռանդը Թուրքիա այցի շուրջ կարող է պաղել՝ այդ երկիրն, իհարկե, ՆԱՏՕ–ի անդամ է, սակայն Եվրամիությանը անդամակցվելու համար սպասում է արդեն գրեթե 40 տարի։ Հայաստանն էլ այնտեղ ոչ ոքի պետք չէ, Արևմուտքով տարված իշխանությունները պարզապես մոլորեցնում են ժողովրդին թվացյալ հեռանկարով՝ որպեսզի դարձեն երկիրը երկրորդ հակառուսաստան՝ ինչպես Ուկրաինան»–ասել է Ժուրավլյովը։
Նա հավելել է, որ Փաշինյանը գործում է «արևմուտքի հրահանգով, խզելով Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները»։
«Ադրբեջանի հետ սահմանից և Երևան օդանավակայանից հանել են ռուս խաղաղապահներին, որոնք հետևում էին կարգուկանոնին։ Հայաստանը ցուցադրական կերպով անտեսում է ՀԱՊԿ-ի նիստերը, որը գլխավորում է Ռուսաստանը, իսկ նրա խորհրդարանը րոշումներ է ընդունում, որոնց համաձայն երկիրը պարտավորվում է ձգտել ՆԱՏՕ և ԵՄ», –նշել է Պետդումայի պատգամավորը: