ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն ու Իտալիայի Հանրապետության հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերի նախարար Ալեսանդրա Լոկատելլին Երևանում կնքել են համագործակցության հուշագիր, որի նպատակն է խթանել փորձի փոխանակումն ու համատեղ նախաձեռնությունները՝ ուղղված հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությանը և սոցիալական ներառման ապահովմանը։
Փաստաթղթով առանձնացված է սոցիալական պաշտպանության ոլորտի քաղաքականությունների մշակման կատարելագործման, ինչպես նաև միջազգային փոխգործակցության և փորձի փոխանակման կարևորությունը։ Երկու կողմերն ընդգծել են իրենց հավատարմությունը՝ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» կոնվենցիայում ամրագրված սկզբունքներին։
Ըստ հուշագրի, համագործակցությունն ընդգրկում է մի շարք ոլորտներ, ներառյալ՝
Գործակցությունը կիրականացվի հետևյալ ձևաչափերով՝
Երկու նախարարներն էլ փաստաթղթի ստորագրումը գնահատել են որպես էական առաջընթաց՝ ուղղված հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական ներգրավվածության և հավասար հնարավորությունների երաշխավորմանը։