Կաթողիկե Սուրբ Էջմիածնի տոնին նվիրված պատարագի ավարտից հետո Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն վերջին շաբաթների իրադարձությունները բնորոշել է որպես «իշխանությունների կողմից սանձազերծված հակաեկեղեցական արշավ»՝ ընդգծելով դրա վտանգավոր հետևանքները ազգի և պետության համար։
«Եղել են ժամանակներ, երբ տարբեր ուժեր ձգտել են սահմանափակել մեր եկեղեցու առաքելությունը և ենթարկեցնել իրենց շահերին: Այդ ճանապարհը ցավալիորեն կործանարար բաժանումներ է բերել մեր ազգային կյանքում: Այսօր էլ նման տագնապալի օրեր ենք ապրում: Մեր երկրի բազմաթիվ հիմնախնդիրների առջև միավորման ջանքերի փոխարեն շարունակվում են հասարակությանը պառակտելու ցավալի գործողությունները»,-հայտարարել է Գարեգին Բ-ն, հայտնում է «Ազատությունը»։
Վեհափառ հայրապետն իր խոսքում անդրադարձել է նաև գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությանը՝ այն անվանելով անօրինական:
«Ատելությամբ ու թշնամանքով բարիք չի ծնվի, բռնաճնշումներով երբեք երկիր չի կառուցվի, սպառնալիքի ու վախի մթնոլորտում արդարություն ու համերաշխություն չի հաստատվի»,-հայտարարեց Վեհափառը, ընդգծելով՝ «Սուրբ Էջմիածինը հետևողականորեն շարունակելու է պաշտպանել ազգային շահերն ու իրավունքները»:
Կուսակրոնության ուխտը խախտելու՝ իշխանությունների մեղադրանքներին կաթողիկոսը չի անդրադարձել։
Հունիսի 22–ին, պատարագին զուգահեռ, մի խումբ քաղաքացիներ,այդ թվում՝ ընդդիմադիր պատգամավորներ, ի աջակցություն եկեղեցու և Սամվել Կարապետյանի Զվարթնոցի տաճարի մերձակայքից երթով շարժվել են դեպի Մայր տաճար։
Հունիսի 16-21-ը, օրհնությամբ Գարեգին Երկրորդի, Մայր Աթոռում տեղի է ունեցել միաբանական համագումար, որին մասնակցել են Սուրբ Էջմիածնի միաբաններ Հայաստանից և Սփյուռքից, ինչպես և ներկայացուցիչներ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությունից, Երուսաղեմի և Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքություններից, հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը։
Համագումարի ընթացքում իր հայրական օրհնությունն ու պատգամն է հղել նաև կաթողիկոսը։ Ներկայիս մարտահրավերներին անդրադառնալով՝ նա իր մտահոգությունն է հայտնել այն մասին, որ Հայաստանի վարչապետը թիրախավորել է թե՛ իրեն, թե՛ Եկեղեցին՝ հավելելով. «ծրագրավորված հարձակումները նպատակ ունեն վարկաբեկել հայ եկեղեցականությանն ու Եկեղեցուն, լռեցնել Եկեղեցու ձայնը և նվազեցնել նրա բարձր վարկն ու հեղինակությունը մեր հասարակության մեջ»։
Կաթողիկոսն իր պատգամում կոչ է արել միաբաններին դրսևորել միասնականություն և մնալ հավատարիմ իրենց ծառայության կոչմանը՝ ամրապնդելով հավատը և համերաշխության ոգին ժողովրդի սրտերում։
Իրենց ողջույնի խոսքերով են հանդես եկել նաև Կ․ Պոլսի, Երուսաղեմի և Մեծի Տանն Կիլիկիո պատրիարքական պատվիրակությունները։ Միաբան հայրերը մասնակցել են Արարատյան շաբաթվա սուրբ պատարագներին, որոնք եզրափակվել են միաբանական ուխտով ու Սուրբ Էջմիածնի տոնակատարությամբ։