Բաքվի դատարանը մերժել է Sputnik Ադրբեջան խմբագրության ղեկավարի Իգոր Կարտավիխի և գլխավոր խմբագիր Եվգենի Բելոուսովի պաշտպանի բողոքները, որոնք ձերբակալվել էին հուլիսի 1‑ին: Խափանման միջոցը չի փոխվել։
«Այսօր Բաքվի դատարանը քննարկել է մեր գործընկերների Իգոր Կարտավիխի և Եվգենի Բելոուսովի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ պաշտպանների բողոքները։ Ցավոք, պաշտպանի բողոքները մերժվել են։ Դատարանի առաջին ատյանի որոշումը՝ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանքը, ուժի մեջ մնաց։ Մեր ընկերները շարունակում են մնալ կալանավորված»,–պարզաբանել են խմբագրությունում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հուլիսի 1‑ին Ադրբեջանի իշխանությունները ձերբակալել են Sputnik Ադրբեջան գործակալության յոթ աշխատակիցների։ Խմբագրության ղեկավարը և գլխավոր խմբագիրը կալանավորվել են չորս ամսով, մինչդեռ հուլիսի 3‑ին ադրբեջանական քաղաքացիություն ունեցող հինգ աշխատակիցներ արձակվել են չհեռանալու ստորագրությամբ։
«Россия сегодня» մեդիախմբի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելևը հայտարարել է, որ ներկայացված մեղադրանքներն «անլուրջ են», նրանց ձերբակալել են հորինված հիմնավորմամբ և խոստացել է բոլոր իրավական միջոցներով պաշտպանել լրագրողներին։
ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը նշել է, որ Կրեմնլը ուշադիր հետևում է իրավիճակին և հույս է հայտնում, որ հնարավոր կլինի ազատել ձերբակալվածներին Բաքվի հետ ուղղակի շփումների շնորհիվ։
Այս իրադարձությունները հաջորդել են հունիսի 29‑ին Ռուսաստանում ձերբակալված Եկատերինբուրգում պատվերով սպանությունների գործով ներգրավված օպերատիվ խմբի մասնակիցներին, որոնք գործում էին 2001‑ին, 2010‑ին և 2011‑ին: Նախնական տվյալներով՝ մեկ մեղադրյալը մահացել է սրտանոթային անբավարարությամբ, իսկ երկրորդի մահվան պատճառները պարզվում են։
Ռուսաստանի ԱԳՆ‑ն կանչել է Ադրբեջանի դեսպանին, բողոք է ներկայացրել Բաքվի «ոչ բարեկամական քայլերի» դեմ և ընդգծել, որ Եկատերինբուրգում ուժայինների գործողությունները եղել են օրինական։ ԱԳ նախարարությունը պահանջել է անմիջապես ազատարկել ձերբակալված ռուս լրագրողներին։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան իրազեկել է, որ նախկինում բողոքներ չեն ներկայացվել Sputnik Ադրբեջան‑ի աշխատակիցների կամ գրասենյակի հանդեպ, իսկ ներկա միջոցները «ներշնչված են այլ նպատակներով»։