Հուլիսի 10-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն ընդունել է ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի Բոստոնի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու ուխտավորներին, ինչպես նաև թեմի Հայաստան ծառայության ծրագրի պատանի մասնակիցներին, ովքեր ուղեկցվել են Տ․ Վազգեն քահանա Կուզույանի և Տ․ Թադեոս քահանա Բարսեղյանի կողմից։
Նորին Սրբությունը, իր հայրական օրհնությունը փոխանցելով ներկաներին, գոհունակություն է հայտնել, տեսնելով ուխտավոր հայորդիների հավատարմությունն ու սերն իրենց Հայրենիքի և Մայր Եկեղեցու նկատմամբ։ Նա բարձր է գնահատել քահանա հայրերի ջանքերը՝ նման ուխտագնացություններ կազմակերպելու գործում՝ հատկապես այս բարդ ժամանակաշրջանում։
Հանդիպման ընթացքում կաթողիկոսը նշել է նաև Մայր Աթոռում կազմակերպվող կրթական նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են սփյուռքահայ երիտասարդների հայոց լեզվի, պատմության ու հոգևոր կյանքի իմացության խորացմանը, ինչպես նաև՝ ազգային ինքնագիտակցության և հայրենասիրության զարգացմանը։
Նա հորդորել է ուխտավորներին խրախուսել իրենց զավակներին մասնակցել այդ կրթական դասընթացներին, որոնք լինելու են շարունակական բնույթ կրող։
Վերջում Վեհափառ Հայարապետը ներկաներին հորդորել է՝ զորացած հավատով վերադառնալ իրենց համայնքներ և նվիրվածությամբ մասնակցել Եկեղեցու հոգևոր և ազգապահպան առաքելության իրագործմանը։