Ռուսաստանի Պետական դուման իր լիագումար նիստում վավերացրել է Երևանում գործող Ռուս-հայկական համալսարանի գործունեության վերաբերյալ Հայաստանի կառավարության հետ համաձայնագիրը։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Մոսկվայում և կարգավորում է համալսարանի գործունեության պայմանները ՀՀ տարածքում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Փաստաթուղթը նպատակ ունի խորացնել համալսարանի ուսուցողական, գիտական, տնտեսական ու ֆինանսական աշխատանքները։ Այն միտված է նաև կառավարման գործիքակազմի կատարելագործմանը՝ հիմք ընդունելով համալսարանի հիմնադիրների շահերը, ինչպես նաև նպաստում է Ռուսաստանի Դաշնության դրական կերպարի ամրապնդմանը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ համաշխարհային հումանիտար դաշտում։
Նշված համալսարանը միջպետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություն է, որը համատեղ հիմնադրել են Հայաստանը և Ռուսաստանը։ Համալսարանը համարվում է Հայաստանի պետական բուհ և գործում է հիմնադրամի կարգավիճակով։