Լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին և ընդգծելով Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի դերակատարությունը, գրել է, որ «Հայաստանի անկախության ճանապարհը, որքան էլ հնչի դաժան, անցնում է Թուրքիայով»։
Ըստ նրա՝ պետք է աշխատենք Ռուսաստանի հետ՝ մեր կողմից «կատարելով կառուցողական քայլեր»։
«Ադրբեջանը, կարծում եմ, Հայաստանի հետ արևմտյան հարթակում կրկին բանակցությունների մեջ է մտել Ռուսաստանին ատամ ցույց տալու և Պուտինին հերթական ուղերձը հասցնելու նպատակով:
Մենք՝ Հայաստանը, չպետք է ակնկալենք ինչ-ինչ օգուտներ Բաքու-Մոսկվա դիմակայությունից:
Մենք պետք է աշխատենք Ռուսաստանի հետ՝ մեր կողմից կատարելով կառուցողական քայլեր: Ռուսաստանը ի վիճակի է մեր տնտեսությունը քայքայել, քանի դեռ մենք դիվերսիֆիկացիայի չենք ենթարկում մեր տնտեսությունը:
Ադրբեջանը, միևնույն է, խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրելու Հայաստանի հետ: Կարող է միջանկյալ ինչ-ինչ թուղթ ստորագրել, բայց փորձելու է մեզանից քամել հնարավոր ամեն ինչ, քանի դեռ զգում է, որ քամվելու տեղ ունենք:
Բայց, եթե անգամ հայ-ադրբեջանական հուշագիր ստորագրվի, ես դա կհամարեմ կարևոր քայլ, որովհետև Թուրքիան կարող է սահմանը բացել և Հայաստանի հետ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ:
Հայաստանի անկախության ճանապարհը, որքան էլ հնչի դաժան, անցնում է Թուրքիայով»,-գրել է նա։
Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան, որը չի ցանկացել, որ իր անունը հրապարակվի, Washington Post–ին ասել է, որ Թրամփի հետ հանդիպմանը հնարավոր է հայտարարվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի մասին։