7 օգոստոսի 2025 - 16:41 AMT
Օգոստոսին 10-ին Սիսիան քաղաքում կայանալիք Հայ-իրանական մշակութային խոհարարական փառատոնի շրջանակում Արցախի մշակույթի և տուրիզմի զարգացման գործակալությունը կներկայացնի Արցախի մշակույթն ու խոհարարական ժառանգությունը:
«Մեր տաղավարում կներկայացվեն Արցախում ստեղծված հուշանվերներ, ձեռագործ աշխատանքներ, արվեստի գործեր և, իհարկե, մեր հատուկ համով ու ավանդույթներով համեմված խոհանոցը։
Փառատոնի մասնակիցների առջև բեմում մեկ ժամանոց ծրագրով ելույթ կունենան «Մենք ենք, մեր սարերը» համույթը և սիրված երգչուհի Լիլիթ Ավանեսյանը՝ ներկայացնելով արցախյան երգարվեստն ու ոգին։
Արցախը ներկայանում է, ստեղծում է ու ապրեցնում իր մշակույթը՝ անգամ հեռու իր բնօրրանից։ Մինչ մեր վերադարձը՝ մենք շարունակում ենք մնալ Արցախի մշակույթի կրողն ու ներկայացուցիչը»,- հայտնում էԱրցախի մշակույթի և տուրիզմի զարգացման գործակալությունը։