Վրաստանի նախկին նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, 2008 թվականի օգոստոսյան ռուս-վրացական պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ այցելել է Մուխաթգվերդիի եղբայրների գերեզմանատուն, որտեղ հարգանքի տուրք է մատուցել մարտերում զոհված զինվորականների հիշատակին։
Լրագրողների հետ զրույցում նա ասել է, որ այսօր պայքար է գնում հանուն խաղաղության՝ ԱՄՆ նախագահը բանակցում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, իսկ Վրաստանը միայն ՌԴ կողմն է նայում, ինչը շատ վատ է, գրում է Haqqin.az-ը։
«Այդ պայքարը վարում են Ամերիկան և մեր եվրոպացի գործընկերները։ Այն, ինչ տեղի է ունենում այսօր Վաշինգտոնում օգոստոսի 7-8-ին, երբ ամերիկացի նախագահը հանդիպեցնում է Փաշինյանին և Ալիևին և նրանց հետ անցկացնում շատ կարևոր խաղաղ բանակցություններ, մեծ նշանակություն ունի այս տարածաշրջանի համար։ Շատ վատ է, որ այս պահին Վրաստանը մեկուսացված է, նայում է միայն Ռուսաստանի կողմն ու գտնվում է միայն նրա ազդեցության տակ։ Այս տարածաշրջանը պետք է լիներ աշխարհի ամենահաջողվածներից մեկը, մենք բացառված ենք այս ամենից»,–ասել է Զուրաբիշվիլին։
Զուրաբիշվիլին նշել է, որ «պատերազմը չի ավարտվել 2008 թվականին և այսօր շարունակվում է հիբրիդային պատերազմի ձևով»։