Ամերիկաբնակ լրագրող Ալեքս Ռաուֆօղլուն ֆեյսբուքյան իր էջում նոր մանրամասներ է հայտնել օգոստոսի 8–ի ուշ երեկոյան կայանալիք ԱՄՆ-Հայաստան-Ադրբեջան գագաթնաժողովի վերաբերյալ՝ անանուն բարձաստիճան պաշտոնյաների վրա հղումով։
Նա գրել է, որ հաջորդ շաբաթ բանակցություններ են ակնկալվում «Թրամփի երթուղու» շուրջ, որով 9 օպերատոր է հետաքրքրված։
«ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ տեղեկացրել են ԱՄՆ-Հայաստան-Ադրբեջան գագաթնաժողովի ակնկալվող արդյունքների մասին։
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, խաղաղության համաձայնագրի առանցքային տարրը «Trump Route» կամ TRIPP նախաձեռնությունն է։ Պաշտոնյաները հաստատել են, որ երթուղին ապահովելու է անխափան կապ՝ հարգելով Հայաստանի ինքնիշխանությունը։
Համաձայնագիրը ներկայացվում է որպես Արևմուտքի աշխարհաքաղաքական հաղթանակ։
Նրանց խոսքով՝ նոր երթուղին նախատեսված է հակազդելու ռուսական և իրանական ազդեցությանը տարածաշրջանում՝ ապահովելով առևտրի և էներգետիկայի ուղիղ կապ Հարավային Կովկասից դեպի Եվրոպա՝ շրջանցելով այդ երկրները։
Վարչակազմը նախատեսում է անհապաղ ստեղծել աշխատանքային խմբեր՝ ճանապարհային քարտեզի մանրամասները իրականացնելու համար, իսկ «Trump Route»-ի շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն հաջորդ շաբաթ։
Պաշտոնյաներից մեկը նշել է, որ նախագծի նկատմամբ հետաքրքրություն է ցուցաբերել 9 տարբեր օպերատոր, որոնց թվում երեքը՝ ԱՄՆ-ից։ Նրանք ընդգծել են, որ այս նախաձեռնությունը կոմերցիոն բնույթի է, ոչ թե բարեգործություն, և կոչված է «ապահովելու խաղաղություն գալիք սերունդների համար»,–ասվում է գրառման մեջ։