15 օգոստոսի 2025 - 13:03 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում ամերիկյան Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է, որ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» (TRIPP) շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ և դառնալու է միջազգային երթուղիների կարևոր օղակներից մեկը։
«Մեր տարածաշրջանի, ինչպես նաև նրա սահմաններից դուրս գտնվող ցանկացած երկրի համար շատ դժվար կլինի ինչ-որ վատ բան ասել այսօրվա ձեռքբերման մասին։ Քանի որ այսօր, ըստ էության, մենք կատարել ենք վերջին քայլը խաղաղության հաստատման ուղղությամբ»,–նշել է նա, հայտնում է 1news.az-ը։
Հարցազրույցում Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և նրա թիմին՝ համաձայնության ձեռքբերման գործում ունեցած դերի համար։
Նա խոսել է նաև Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին և անդրադարձել 2024 թվականի դեկտեմբերին «Ազերլայնս» ավիաընկերության 8243 թռիչքի ինքնաթիռի խոցման դեպքին։ Նա նշել է, որ Ադրբեջանը տեղի ունեցածը չի դիտարկում որպես կանխամտածված հարձակում։
«Մեր միակ պահանջն էր՝ ընդունել այդ փաստը, պատժել հանցագործության մեղավորներին և լիարժեք փոխհատուցում վճարել», – ասել է Ալիևը։