2 սեպտեմբերի 2025 - 18:28 AMT
Պեկին կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է անցկացրել Ասիական ենթակառուցվածքային ներդրումների բանկի (ԵՆԱԲ) նախագահ Ծին Լիցզյունի հետ։
Վարչապետը ընդգծել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՆԱԲ-ին նոր հնարավորություններ է ստեղծում ներդրումային նախաձեռնությունների իրականացման համար։ Երկուստեք շեշտվել է, որ համագործակցությունը կարող է կարևոր դեր ունենալ ենթակառուցվածքային ծրագրերի առաջխաղացման գործում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համատեղ աշխատանքի հնարավոր ուղղությունները՝ ներառյալ տրանսպորտային, էներգետիկ և կապի ենթակառուցվածքների զարգացման նախագծերը։ Փաշինյանը նաև ներկայացրել է Ակադեմիական քաղաքի ծրագիրը՝ առանձնահատուկ կարևորելով բանկի մասնակցությունը որպես ներդրող։
Ծին Լիցզյունը նշել է, որ ԵՆԱԲ-ը պատրաստ է աջակցել Հայաստանի տնտեսական և գիտակրթական առաջընթացին՝ ներդրումներ ուղղելով այն ծրագրերին, որոնք կնպաստեն երկարաժամկետ աճին և տարածաշրջանային կապերի ամրապնդմանը։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել աշխատանքները՝ նպատակ ունենալով խորացնել գործակցությունը։