ԱՄՆ–ն մտադիր է 145 միլիոն դոլար աջակցություն տրամարդել Հայաստանին «Թրամփի ուղու» իրագործման համար։ Այդ մասին Երևանում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպմանն ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենը։
Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաև Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը։
Փոխվարչապետը, դիմավորելով պատվիրակության անդամներին, բարձր գնահատական է տվել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումների արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և ընդգծել, որ համատեղ գործակցությամբ հնարավոր է խթանել Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրերի շրջանակում երկկողմ հարաբերությունների առաջխաղացումը։
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանի իրադարձությունները, հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հնարավոր ուղիները, ինչպես նաև անդրադարձ են կատարել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» ծրագրին։
Հենրեհենը նշել է. «Անչափ ուրախ եմ հայտնել, որ աշխատելով Կոնգրեսի հետ, մենք մտադիր ենք Հայաստանին տրամադրել 145 միլիոն ԱՄՆ դոլար աջակցություն։ Սա ֆինանսավորման առաջին մասնաբաժինն է ուղղված «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի և օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված հարակից պայմանավորվածությունների իրագործմանը՝ առևտրի, ենթակառուցվածքների, կարևորագույն հանքանյութերի մատակարարման շղթաների և միջսահմանային անվտանգության ասպարեզներում ներդրումներին աջակցելու միջոցով»: