15 սեպտեմբերի 2025 - 15:21 AMT
Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսն, անդրադառնալով հարցին, թե առաջիկա տարիներին կա Եվրամիությանը միանալու հնարավորություն, ասել է, որ ԵՄ-ին միանալու ընթացակարգերը հստակ են․ պետք է լինեն չափանիշներ, անդամ երկրների միջև կոնսենսուս և թեկնածու երկրի դիմում, հայտնում է NEWS.am–ը։
«Այսպիսով, Հայաստանի դեպքում դա տեղի չի ունեցել։ Այնպես որ, եթե այդ պահը գա, մենք պետք է հետևենք կանոններին»,–ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերույթունների վերջնական կարգավորման հնարավորությանը, Մարագոսն ասել է. «Նախ և առաջ, մենք ողջունել ենք այն համաձայնությունները, որոնք ձեռք են բերվել Վաշինգտոնում, խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը։ Սա շատ լավ հիմք է առաջ գնալու համար։ Հուսով եմ՝ խաղաղության համաձայնագիրը նույնպես կարող է շուտով ստորագրվել։ Եվ մենք պատրաստ ենք աշխատել՝ աջակցելու խաղաղությանը տարածաշրջանում։ Դա կախված է հենց տարածաշրջանի ժողովուրդներից, բայց մենք այստեղ ենք՝ աջակցելու դրան»։
Հարցին՝ Ադրբեջանը կարո՞ղ է խոչընդոտել այդ խաղաղությանը ագրեսիվ գործողություններով, Մարագոսը պատասխանել է․ «Ես ԵՄ-ի ներկայացուցիչն եմ Հայաստանում։ Մենք բոլորս հավատում և հուսով ենք, որ բոլոր գործընկերները կանեն այն, ինչին նրանք պարտավորվել են»։