17 սեպտեմբերի 2025 - 17:45 AMT
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը՝ ՀԾԿՀ–ն, սեպտեմբերի 17–ին տեղի ունեցած նիստում մերժել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից ներկայացված վարչական բողոքը։
2025 թվականի մայիսի 29-ի որոշմամբ ՀԷՑ-ի երաշխավորված մատակարարման լիցենզիայի ժամկետը երկարաձգվել էր մինչև 2029 թվականի փետրվարի 1-ը։ Ընկերությունը բողոքարկել էր որոշումը՝ պահանջելով այն անվավեր ճանաչել և վերականգնել լիցենզիայի նախորդ ժամկետը։
Վարչական վարույթի ընթացքում պարզվել է, որ հանձնաժողովի որոշումը լիովին համապատասխանում է օրենքին, քանի որ այս պարագայում սահմանված ժամկետի լրանալուց հետո էլեկտրաէներգիայի մատակարարման երաշխավորված ծառայության ապահովման միջոցառումները պետք է իրականացվեն ՀՀ կառավարության ծրագրի հիման վրա։ Այդ ծրագրի դրույթներից բխել է, որ լիցենզիան հնարավոր է երկարաձգել առավելագույնը մինչև 2029 թվականի փետրվարի 1-ը։