14 հոկտեմբերի 2025 - 16:35 AMT
Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում բացվել է մետրոյի նոր կայարան` ի պատիվ Իրանի հայ քրիստոնյա համայնքի, հաղորդում են տեղական լրատվամիջոցները։
Մարիամ-ե-Մոքադդաս (Սուրբ Կույս Մարիամ - AT) կայարանը գտնվում է Սուրբ Սարգիս տաճարից մի քանի րոպեի քայլելու հեռավորության վրա, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Իրանահայ համայնքն իր ինստիտուցիոնալ տեսքով, ունի մոտավորապես չորս դարի պատմություն։ Դրա ձևավորումը կապված է ինչպես հին միգրացիոն գործընթացների, այնպես էլ պարսից շահերի կողմից նախաձեռնված վերաբնակեցումների հետ, մասնավորապես՝ Սեֆյանների ժամանակաշրջանում։
Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ներկայումս բնակվում է մոտ 200,000 հայ, սակայն անկախ գնահատականները ենթադրում են, որ իրական թիվը կարող է մոտ լինել 100,000-ի՝ արտագաղթի ալիքների պատճառով, որոնք հատկապես ինտենսիվ էին 1979 թվականի Իսլամական հեղափոխությունից հետո։
Չնայած թվաքանակի նվազմանը, հայ համայնքը պահպանում է քաղաքական ներկայացվածությունը. ըստ Իրանի Սահմանադրության՝ հայերին Մեջլիսում տրվում է երկու տեղ։