Գյումրիի համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանի և մի շարք այլ պաշտոնատար անձանց պաշտոնավարումը կասեցվել է՝ կոռուպցիոն գործով հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում։ Այդ մասին ասվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հայտարարության մեջ։
«Հաշվի առնելով Գյումրի համայնքի մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու, վերջիններիս կաշառք տալու, ինչպես նաև նույն պաշտոնատար անձանց կողմից խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ իրենց լիազորությունները չարաշահելու առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթով հանրային մեծ հնչեղությունն ու լրատվամիջոցների կողմից վարույթն իրականացնող մարմնին հասցեագրված բազմաթիվ հարցումները ՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ձերբակալված ութ անձանցից հինգի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնցից համայնքի ղեկավարի նկատմամբ ընտրվել է կալանք, կաշառք տվողներից մեկի նկատմամբ՝ տնային կալանք, իսկ մյուսների մասով քննությունը շարունակվում է։ Պաշտոնատար անձանց մասով կայացվել են նաև պաշտոնավարումը կասացնելու մասին որոշումներ»,- ասված է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունում։
Անդրադարձ կա նաև Վարդան Ղուկասյանի մասնակցությամբ հրապարակված ձայնագրությունների կեղծ լինել-չլինելուն։
«Ինչ վերաբերում է մամուլում հայտնված այն պնդումներին, թե Գյումրի համայնքի ղեկավարի մասնակցությամբ հրապարակված ձայնագրությունները կեղծ են և չեն առնչվում նրա անձին, ապա Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հարկ է համարում պարզաբանել, որ Գյումրի համայնքի ղեկավարն իր ցուցմունքում ո՛չ հերքել, ո՛չ հաստատել է տվյալ բովանդակությամբ զրույց ունենալու հանգամանքը, ավելին՝ տվյալներ չի հայտնել ձայնագրություններում իր ձայնը կեղծված կամ փոխված լինելու մասին՝ խոսակցության վերաբերյալ ներկայացնելով իր սեփական պարզաբանումներն ու մեկնաբանությունները։
Բացի այդ, քրեական վարույթի շրջանակներում հարցաքննված մի շարք անձինք տվել են խոստովանական ցուցմունքներ՝ հաստատելով օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված փաստական տվյալների հավաստիությունը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է
Հոկտեմբերի 20–ին ԱԱԾ և Ոստիկանության ծառայողները խուզարկություններ էին իրականացրել Գյումրու քաղաքապետարանում, ինչից հետո ձերբակալվել էին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը և քաղաքապետարանի ևս յոթ աշխատակից։ Այսօր առավոտյան հայտնի է դարձել, որ Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ ընտրվել է կալանք՝ 2 ամիս ժամկետով։