21 հոկտեմբերի 2025 - 13:48 AMT
Ազգային ժողովում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը դեմ է քվեարկել ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացրած «Ազգային ճգնաժամի և կառավարման ձախողման մասին» հայտարարության նախագծին։
Արդյունքում՝ փաստաթուղթը չի ընդգրկվել խորհրդարանի լիագումար նիստերի օրակարգում։ Նախագիծը, որը մինչ այդ ստացել էր ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի բացասական եզրակացությունը, քվեարկության արդյունքում ստացել է 48 դեմ, 24 կողմ և 2 ձեռնպահ ձայներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սեպտեմբերի 16-ին ընդդիմադիր խմբակցությունը կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ՝ նվիրված հայտարարության թեմային։ Փաստաթղթի տեքստում ընդգծվում էր, որ «այսօրվա կառավարիչների գործունեությունը հանգեցրել է համակարգային ճգնաժամի պետական կառավարման բոլոր մակարդակներում։ Այդ քաղաքականությունն աղետալի հետևանքներ է ունեցել ազգային անվտանգության, պետական ինքնիշխանության, ժողովրդավարության, սոցիալ-տնտեսական և ազգային կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ լրջագույն խնդիրներ առաջացնելով ՀՀ–ի համար, վտանգի տակ դնելով նաև երկրի ապագան»։
Հայտարարության նախագիծը ԱԺ-ում ներկայացրել է խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։ Նա նշել է, որ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումը իշխանությունից անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ, իսկ դրա «միակ գործիքը իմպիչմենտն է»։
Մամիջանյանը հայտարարել է. «Իմպիչմենտն հիմնական ուժը, հաջողության հասնելու կարևորագույն գրավականը հանրային լայն համախմբումն է՝ փողոցային պայքարով։ Հունիսի 7-ին, երբ այս գործընթացը նախաձեռնվեց, ձևաթղթի տակ ստորագրել էին 6 պատգամավոր, հոկտեմբերի 8-ին՝ փաստացի ձևաթղթի տակ արդեն իսկ առկա է 34 ստորագրություն»։
Պետաիրավական հանձնաժողովում հայտարարության քննարկման ժամանակ Մամիջանյանը պարզաբանել է, որ հայտարարությունը «իմպիչմենտի գործընթացը չէ, այլ հայտարարություն է, որտեղ արձանագրված են ներքաղաքական անվտանգային խնդիրները։ Իսկ իմպիչմենտի գործընթացը, ըստ նրա, իր հունով գնում է»։
Նա նաև նշել է. «Քննարկումներ եմ ունեցել Հովիկ Աղազարյանի ու Հակոբ Ասլանյանի հետ, և նրանք ասել են, որ չեն խոչընդոտելու իմպիչմենտի գործընթացին»։
Այնուամենայնիվ, ՔՊ խմբակցությունից դուրս եկած Հովիկ Աղազարյանը հայտարարել է, որ ինքն ու Հակոբ Ասլանյանը քվեարկելու են ձեռնպահ։ Իր հերթին, իշխող խմբակցությունը նախագիծը որակել է որպես «մեռելածին»՝ ընդգծելով, որ դեմ են քվեարկելու։ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը վերահաստատել է իրենց խմբակցության աջակցությունը փաստաթղթին։
ՔՊ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը, ով հանդես է եկել որպես հարակից զեկուցող, նշել է, որ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն առաջարկել է հայտարարության նախագիծ, որը հիմնված էր անցկացված լսումների վրա։ Նրա խոսքով. «Փաստաթուղթը ներառում էր քաղաքական իրարամերժ դատողություններ, որոնք կապակցված էին, իրենց կարծիքով, երկրում առկա քաղաքական խնդիրներին և զուգակցվում էին կառավարության անվստահություն հայտնելու գործընթացի հետ։ Կառավարության անվստահություն հայտնելու գործընթացը կարգավորվում է ոչ թե հայտարարության, այլ համապատասխան դիմումների առկայությամբ»։
Միաժամանակ նա հավելել է, որ նույնիսկ նման դիմումների առկայությունն ինքնին դեռևս բավարար չէ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու համար։