7 նոյեմբերի 2025 - 18:04 AMT
Մանվել Գրիգորյանի դատավոր դստեր լիազորությունները կասեցվել են․ ԲԴԽ-ն համաձայն է քրվարույթ հարուցելուն
Բարձրագույն դատական խորհուրդը՝ ԲԴԽ-ն համաձայնություն է տվել Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Նաիրա Գրիգորյանի նկատմամբ քրվարույթ հարուցելուն։ ԲԴԽ-ի մեկ այլ որոշմամբ նրա դատավորի լիազորությունները կասեցվել են:
Նաիրա Գրիգորյանը գեներալ Մանվել Գրիգորյանի դուստրն է։
ԲԴԽ որոշման մեջ ասվում է․ «Նոյեմբերի 6-ին և 7-ին դռնփակ նիստերում, հիմք ընդունելով Գլխավոր դատախազի կողմից 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին ներկայացված «ՀՀ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Նաիրա Մանվելի Գրիգորյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ» թիվ 1/12-12-25 միջնորդությունը բավարարելու մասին Բարձրագույն դատական խորհրդի 2025 թվականի նոյեմբերի 7-ի թիվ ԲԴԽ-80-Ո-Ք-5 որոշումը և ղեկավարվելով «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 94-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 165-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Բարձրագույն դատական խորհրդի 2020 թվականի հոկտեմբերի 22-ի թիվ ԲԴԽ-68-Ն-15 որոշման 1-ին հավելվածի 86-րդ կետով` Բարձրագույն դատական խորհուրդը որոշում է Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Նաիրա Գրիգորյանի լիազորությունները կասեցնել՝ մինչև քրեական վարույթի ավարտը»: