12 հունիսի 2009 - 20:40 AMT
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտը եւ Ժորժ Կոլոմբիեն հունիսի 15-ին եռօրյա այցով կժամանեն Հայաստան: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի մամլո ծառայությունը, այցի շրջանակներում ԵԽԽՎ համազեկուցողները հանդիպելու են ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ:
Նախատեսված են հանդիպումներ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ 2008 թվականի մարտի 1-2 Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամների, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանի, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի, ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանի, ԵԽ անդամ-երկրների դեսպանների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Համազեկուցողները Երեւանում կհանդիպեն նաեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, 2008- մարտի 1-ի դեպքերի փաստահավաք խմբի անդամների հետ: