Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը նոյեմբերի 24-ին ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Լուիս Գրասայի ղեկավարած պատվիրակության հետ հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել Ադրբեջանում հայ քաղաքացիների կամայական ազատազրկման դեպքերին՝ նշելով, որ այդ գործընթացները մարդու իրավունքների տեսակետից լրջագույն մտահոգություններ են առաջացնում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մասնավորաբար շեշտել է մի շարք իրավական հարցեր, որոնք վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի կերպով տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանը, քրեական գործերի վարույթի ընթացքում մարդու իրավունքների երաշխիքների պահպանման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև կալանքի կիրառման իրավաչափությանը վերաբերող չափանիշներին։
Մանասյանը ներկայացրել է իր գործունեության առանցքային ուղղությունները՝ առանձնացնելով Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերները։
Քննարկման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել մի շարք հիմնախնդիրների, որոնք առնչվում են մարդու իրավունքների տարբեր ուղղություններին։ Մասնավորապես՝ քննարկվել է խտրականության, ատելության խոսքի և անհանդուրժողականության մթնոլորտի հաղթահարման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ իրականացվող գործողությունները։
Քննարկվել են նաև համագործակցության խորացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ու խթանման ուղղությամբ փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։