Ազգային ժողովում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը վստահեցրել է, որ ԱԱԾ-ի և այլ մարդկանց հանդիպումները հոգևորականների հետ որևէ աղերս չունեն նրանց ճնշելու կամ նրանց խոսքը ցենզուրայի ենթարկելու հետ։
«Կապ ունի բացառապես նրա հետ, թե տվյալ հոգևորականները կիսում են արդյոք եկեղեցու նորոգման օրակարգը։ Մենք տարբեր մարդկանց միջոցով, ովքեր ծանոթ են հոգևորականներին, ճշտումներ ենք իրականացնում և ըստ այդմ վարչապետը որոշում է՝ մասնակցելո՞ւ է այդ պատարագին, թե՝ ոչ։ Ցենզուրայի, ստիպելու, ճնշելու մասին որևէ խոսք չի կարող լինել»,-ասել է Հովհաննիսյանը, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցելու է պատարագի Գյումրիի Սուրբ Աստվածածին՝ Յոթ Վերք եկեղեցում։
Ի սկզբանե նախատեսված էր, որ նա պատարագի պետք է մասնակցի Գյումրու Սուրբ Հակոբ եկեղեցում, քահանաները, սակայն, պնդել էին՝ չեն պատրաստվում զեղչել Վեհափառ Հայրապետի անունը, գրում է Aysor.am-ը։
«Անգամ ԱԱԾ-ից էին այցելել եկեղեցի, քահանաներից Տեր Ռուբենին հորդորել, որ անի Նիկոլ Փաշինյանի ասածը, Տեր Ռուբենը, սակայն, հրաժարվել էր։ Տեր Վարուժանը նույնպես բացառել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ պատարագին կզեղչի Ամենայն հայոց կաթողիկոսի անունը»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ՀԱԵ Շիրակի թեմից ոչ մի քահանա Գյումրիի Յոթ Վերք եկեղեցում կիրակի՝ դեկտեմբերի 7–ին պատարագ չի մատուցելու։ Այդ մասին ասել է Արթիկի թեմի առաջնորդ Տեր Նարեկ եպիսկոպոս Ավագյանը, որը միաժամանակ ժամանակավորապես առաջնորդում է Շիրակի թեմը՝ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի կալանավորումից հետո։
Դեկտեմբերի 4–ին Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում չէր հերքել, որ ԱԱԾ ծառայողները հանդիպում են պատարագիչ քահանաների հետ՝ հորդորելով պատարագի ժամանակ զեղչել կաթողիկոսի անունը։ Նա հայտարարել է, որ մասնակցում է այն պատարագներին, որոնցում վեհափառի անունը չի հնչում։