5 դեկտեմբերի 2025 - 16:24 AMT
Հայաստանի բնակչության գրեթե 95.4 տոկոսը՝ 2 միլիոն 793 հազար 42 մարդ, իրենց դավանանքով պատկանում է Հայ առաքելական եկեղեցուն։ Այս տեղեկությունները հրապարակվել են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի կողմից՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 13-22-ն անցկացված մարդահամարի արդյունքներից ելնելով։
Մարդահամարի արդյունքները ներկայացնում են նաև կրոնական պատկանելիության բազմազանությունը Հայաստանում։
Ըստ հրապարակված թվերի՝ երկրի բնակչության 0.6 տոկոսը՝ 17 հազար 501 մարդ, որևէ կրոնական դավանանք չի նշել, հայտնում է Panorama.am-ը։
Կաթոլիկ եկեղեցու հետևորդները կազմում են ընդհանուր բնակչության 0.61 տոկոսը՝ 17 հազար 884 մարդ։
Ուղղափառ քրիստոնյաների թիվը հասել է 6316-ի կամ 0.22 տոկոսի, իսկ ավետարանականները կազմում են 0.54 տոկոս՝ 15 հազար 836 հոգով։
Հայաստանում նաև ներկայացված է Շարֆադինական դավանանքը՝ 0.49 տոկոսով կամ 14 հազար 349 հետևորդով։
Մարդահամարի ընթացքում կրոնական պատկանելիության հարցին պատասխանելուց հրաժարվել է 1.7 տոկոսը՝ 49 հազար 353 մարդ։