Հայաստանն ակնկալում է, որ Միավորված ազգերի կազմակերպության 10-րդ Գլխավոր քարտուղարը մշտական և հետևողական աջակցություն կցուցաբերի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության պահպանմանն ուղղված ջանքերին։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ժիրայր Անանյանը՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 2025 թվականի դեկտեմբերի 15-ին Սլովենիայի նախագահությամբ կայացած «Առաջնորդություն հանուն խաղաղության» խորագրով բաց քննարկման ընթացքում։
Ինչպես հաղորդել է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը՝ ելույթում հատուկ ընդգծվել է ՄԱԿ-ի դերակատարության կարևորությունը գլոբալ ու տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործում։
ՀՀ-ն շեշտադրում է, որ այդ քայլերը պետք է հիմնված լինեն միջազգային իրավունքի սկզբունքների, ինչպես նաև ՄԱԿ Կանոնադրության նպատակների վրա՝ մասնավորապես պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխան հավասարության սկզբունքների հստակ պահպանմամբ։
Ժիրայր Անանյանը նաև նշել է, որ անցյալի չկարգավորված մարտահրավերները, ներկա սպառնալիքներն ու ապագայի անորոշությունները հիշեցնում են բազմակողմ դիվանագիտության լիարժեք գործարկման հրամայականի մասին՝ ՄԱԿ-ի առանցքային դերակատարությամբ։
«Վտանգավոր բևեռացվածության և աշխարհաքաղաքական տուրբուլենտության պայմաններում առավել քան երբևէ ընդգծվում է ՄԱԿ-ի դերակատարությունը՝ հակամարտությունների կանխարգելմանը, գլոբալ խաղաղության և անվտանգության ճարտարապետության ամրապնդմանը, կայուն զարգացման և մարդու իրավունքների և արժանապատվության ապահովմանը միտված ջանքերն առաջնորդելու հարցում»,- նշել է Անանյանը։