30 դեկտեմբերի 2025 - 10:59 AMT
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, անդրադառնալով «Թրամփի ուղին» նախաձեռնությանը, ասել է, որ դա կարող է ազդել ԵԱՏՄ–ին ՀՀ անդամակցության վրա։ Այդ մասին նա ասել է, որ «Նոև Կովչեգ» թերթին տված հարցազրույցում։
Ըստ նրա՝ «Թրամփի ուղին միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» հայ-ամերիկյան նախագծի վերաբերյալ դռեևս լսել ենք միայն այս վեհաշուք անունը, գրում է Auroranews.am-ը։
«Դրա իրականացման գործնական աշխատանքները, որքանով մենք գիտենք, դեռ չեն սկսվել։ Մեր դիրքորոշումը կձևակերպվի, երբ այս նախաձեռնությունը կոնկրետ ձևակերպում ստանա։ Ավելին, «Թրամփի երթուղին» կարող է ազդել Հայաստանի Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության վրա, քանի որ հանրապետության տարածքով ապրանքների անցումը կարգավորվում է, ի թիվս այլ բաների, Եվրասիական միության օրենքներով։ Մենք պատրաստ ենք մեր հայ գործընկերների հետ այս հարցի շուրջ առարկայական խորհրդակցությունների»,–ասել է նա։
Կոպիրկինը նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանը շարունակաբար հանդես է եկել Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման օգտին։ Ըստ նրա՝ այս ուղղությամբ առաջխաղացումը նախապես հիմնված է եղել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020-2022 թվականներին կնքված եռակողմ համաձայնագրերի հիման վրա։
«Մենք կարծում ենք, որ համապատասխան գործընթացները պետք է հաշվի առնեն տարածաշրջանի բոլոր շահագրգիռ երկրների և նրանց հարևանների շահերը», - հավելել է Կոպիրկինը։