Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում Վահագն Խաչատուրյանը տարածաշրջանային հարցեր է քննարկել Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբիի հետ։ Զրույցի ընթացքում Հայաստանի նախագահը իր գնահատանքն է հայտնել ֆինլանդացի գործընկերոջը՝ տարիներ շարունակ Հայաստանի և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացի հանդեպ ցուցաբերված հետևողական աջակցության համար։
Երկու ղեկավարներն ընդգծել են կայունության, խաղաղության և համատեղ գործունեության խթանմանն ուղղված մոտեցումների կարևորությունը։
Հանդիպման օրակարգում տեղ է գտել նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, ինչպես նաև TRIPP նախագիծը։ Կողմերը նշել են, որ այս ծրագրերը՝ ուղղված հաղորդակցությունների զարգացմանը, խթանում են փոխկապակցվածությունը և ծառայում են ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ միջազգային համայնքի շահերին։
Նախագահները հատուկ ուշադրություն են դարձրել երկկողմ կապերի խորացմանը, ինչպես նաև Եվրոպական միության շրջանակում համագործակցության զարգացմանը։
Այս համատեքստում ընդգծվել է Ֆինլանդիայի հետ փոխգործակցության կարևորությունը նաև Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրների (NB8) ձևաչափում, որը դիտարկվել է որպես արդյունավետ հարթակ՝ քաղաքական երկխոսության և ոլորտային գործակցությունների ընդլայնման համար։
Վահագն Խաչատուրյանն առանձնացրել է Ֆինլանդիայի հաջողված փորձը մի շարք ոլորտներում՝ հատկապես հանրակրթության համակարգում՝ կարևորելով այդ փորձից օգտվելու և այն Հայաստանում կիրառելու հնարավորությունները։
Հանդիպման ավարտին նշվել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է ժողովրդավարական սկզբունքներին ու արժեքներին՝ շարունակելով բարեփոխումների ուղին ու նպատակաուղղված ջանքերը այդ ուղղությամբ։