31 մարտի 2026 - 11:40 AMT
Երևանի Սբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության 3 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում։ Այս մասին տեղեկացրել է Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը։
«2026 թվականի մարտի 29-ին Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Դ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը), Մ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 46-297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությանն աջակցելը) և 46-452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելուն աջակցելը) և Գ.Գ.-ի նկատմամբ՝ 46-297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը կազմակերպելը) և 46-452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը կազմակերպելը)»,-ասվում է գրառման մեջ:
Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպի գործով անցնող երկվորյակ եղբայրների նյութերը տեղափոխվել են Երևանի քննչական վարչություն, և կարճ ժամանակ անց նախատեսվում է նրանց պաշտոնապես մեղադրանք ներկայացնել։ Այս մասին հայտնել է պաշտպան Վարդուհի Էլբակյանը, գրում է Factor.am-ը:
Նրա խոսքով՝ իրենք տեղեկությունը ստացել են մամուլից, ըստ որի՝ տղաների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու որոշում արդեն կայացվել է։ Գործով երրորդ մեղադրյալը Գևորգ Գևորգյանն է։