Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ նախատեսող օրինագիծը, որով առաջարկվում է արգելել կուսակցությունների դաշինքների անվանումներում անձնանունների օգտագործումը։
Նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել 66 պատգամավոր, իսկ դեմ՝ 16, հայտնում է Արմենպրեսը:
Օրինագիծը խորհրդարանին ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը՝ համահեղինակությամբ պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանի։
Առաջարկվող փոփոխություններով սահմանվում է, որ կուսակցությունների դաշինքների անվանումները չեն կարող պարունակել անձնանուններ, ինչպես նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների անուններ կամ դրանց հետ շփոթ առաջացնող ձևակերպումներ։ Միաժամանակ նախատեսվում է, որ դաշինքների անվանումներում չեն կարող ընդգրկվել վիրավորական կամ զրպարտչական բնույթի բառեր կամ արտահայտություններ։
Նախագծով նաև առաջարկվել է սահմանել, որ Ազգային ժողովի և համայնքների ավագանիների համամասնական ընտրակարգով ընտրությունների դեպքում քվեաթերթիկը կհամարվի անվավեր, եթե ծրարում, բացի քվեաթերթիկից, առկա լինի որևէ այլ առարկա։ Գործող կարգավորման պայմաններում նման դեպքերում քվեաթերթիկը անվավեր չի ճանաչվում։
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ նախատեսվում է նաև, որ ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահը քվեատուփից ծրարը հանելու և քվեաթերթիկը դուրս բերելու ընթացքում իրավունք չի ունենա ձեռքում պահել այլ իր։
Նախագծի հեղինակ Արուսյակ Ջուլհակյանը, անդրադառնալով ընդդիմադիրների քննադատություններին, նշել է, որ ընտրություններից առաջ փոփոխություններ չկատարելու վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովը տվել է ռեկոմենդացիա, որի համաձայն՝ խորհուրդ չի տրվում կարճ ժամանակահատվածում փոփոխել ընտրակարգը, ընտրական հանձնաժողովների կազմավորման կարգը և ընտրատարածքների սահմանները։ Ջուլհակյանը շեշտել է, որ իրենց առաջարկած փոփոխությունը տեխնիկական բնույթ է կրում և չի վերաբերում նշված երեք ուղղություններից որևէ մեկին։
ԱԺ-ում փորձում են օրենք ընդունել և փոխել Ընտրական օրենսգիրքը, որպեսզի արգելեն Սամվել Կարապետյանի անվան կիրառումը, հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Ալիկ Ալեքսանյանը հրատապ ճեպազրույցում:
«Դա խոսում է նրա մասին, որ իշխանականները երկար ժամանակ է՝ ապրում են վախի մթնոլորտում, ամիսներ շարունակ կռիվ էին տալիս Սամվել Կարապետյանի նկարի հետ՝ բառիս բուն իմաստով, իսկ հիմա անվան հետ են կռիվ տալիս», - նշել է նա: