15 ապրիլի 2026 - 18:46 AMT
TRIPP-ի հետ կապված գործընթացները ոչ միայն չեն դանդաղել, այլև արագացել են, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ։
Նա վստահեցրել է, որ ամենաբարձր մակարդակով հավաստիացումներ են ստացվել, որ TRIPP նախագիծը շարունակում է մնալ առաջնահերթություն ԱՄՆ-ի համար, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Պետք է ասեմ, որ TRIPP-ի հետ կապված պրոցեսները ոչ միայն չեն դանդաղել, այլև արագացել են և երկու կողմերն էլ՝ թե ՀՀ-ն, թե ԱՄՆ-ն, ցանկություն ունեն հնարավորինս ամենաարագ ժամկետներում դա իրականացնել։ Կարող եմ ասել ավելին՝ նախորդ օրերին մենք քննարկել ենք էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցումը, շինարարական աշխատանքները նախատեսվածից ավելի շուտ իրականացնելու հնարավորությունը»,- մանրամասնել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ գործընթացների հասունացման պայմաններում ակնհայտ է, որ թե Հայաստանը, թե ԱՄՆ-ն ծրագրին վերաբերվում են որպես առաջնահերթության, հատկապես հաշվի առնելով դրա աճող տնտեսական նշանակությունը։
«Իմ կանխատեսումն այն է, որ առաջիկայում միայն կավելանա ներգրավվածությունը, շահագրգռվածությունը և գործնականացման տեմպերը»,- նշել է նա՝:
Նա հավելել է, որ ծրագրերի հետ կապված նույնպիսի շահագրգռություն ունի նաև Ադրբեջանը։
«Գործնականում ամենօրյա աշխատանք է իրականացվում և չկա որևէ աշխատանքային օր, որ TRIPP-ի հետ կապված որևէ թեմայի չառնչվեմ, հանձնարարական չտամ, այդ թվում՝ կառավարության մյուս անդամները, որոնք ներգրաված են գործընթացում»,- եզրափակել է վարչապետը։