4 մայիսի 2026 - 13:08 AMT
Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազը ժամանել է Երևան, որտեղ նրան դիմավորել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Թուրքիայի փոխնախագահը մասնակցում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) 8-րդ գագաթնաժողովին:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ հայկական կողմը պաշտոնական հրավեր է ուղարկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար, սակայն որոշվել է, որ նրա փոխարեն փոխնախագահը կգա Երևան։
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի` 2008 թվականի այցից հետո Յըլմազը թուրք ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան է, որ գալիս է Հայաստան։
Մայիսի 5-6-ը կայանալիք արտգործնախարարության ամենամյա «Երևանյան երկխոսություն» դիվանագիտական ֆորումին մասնակցություն են հաստատել նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները։
Հարավային Կովկասում խաղաղության թեմային նվիրված պանելային քննարկմանը ներգրավված են լինելու Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում երկու երկրների ներկայացուցիչներ՝ Ռուբեն Ռուբինյանն ու Սերդար Քըլըչը, հայտնում է «Ազատությունը»:
Քննարկմանը ելույթ է ունենալու նաև ադրբեջանցի բանախոս՝ Թոփչուբաշով կենտրոնի ղեկավար Ռուսիֆ Հուսեյնովը, ով քաղաքացիական հասարակության այցերի շրջանակում արդեն այցելել է Երևան։
Ֆորումին մասնակցությունը հաստատել են նաև թուրք և ադրբեջանցի այլ փորձագետներ։ Թուրքիայից Երևան է ժամանելու նաև Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության առաջին գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնող Մերվե Կավակչին։